Konstrukční systémy hrázděných staveb
Historie dřevěných rámových staveb „Timber Frame“
Vytváření příbytků touto technologií sahá až do počátků zpracování dřeva a jeho použití ke stavbě. Stavební technologie přežívala století a základní techniky spojů se ukázaly jako velmi trvanlivé. Technologie rámových staveb („timber frame“) byla „znovuobjevena“ a hojně využívána během osidlování Severní Ameriky tehdejšími osadníky. Jelikož se zde mísily lidé z různých částí světa (Angličané, Francouzi, Němci, Holanďané a obyvatelé dalších severských států) s odlišnými znalostmi vycházejícími z nejstarších tradic budování dřevěných staveb, docházelo i k mísení různých pracovních postupů a k vzniku nových, zcela unikátních.
Příčný rámový systém
Stavební technika je charakteristická vytvořením nosných rámů v horizontální pozici na zemi a jejich následným vztyčení, propojením spojkami a vyztužením celé nosné konstrukce. Ta je obvykle tvořena několika rámy se stejným obrysem. Rámy jsou navzájem spojeny příčlemi („girts“) a ztuženy pásky („braces“) . Podlaha je pak často tvořena stropními trámky uloženými z rámu na rám („joists“) a střešní konstrukce se zpravidla zhotovuje z vazniček („purlins“).
Schéma příčné vazby
Základní druhy rámů
Podélný stěnový systém
Podélný systém („wall“) je tvořen různě vysokými rámy tak, aby byl zajištěn sklon střechy. Rozdílnost příčného a podélného systému spočívá ve tvaru a orientaci rámu a zcela odpovídá termínům příčný a podélný konstrukční systém tak, jak jsou chápány ve stavebnictví. Stavební postupy jsou analogické jako u příčného rámového systému, ale střešní konstrukce je obvykle tvořena jalovými vazbami krokví („common rafters“).
Schéma stěnového systému
Vazníky
Jedná se o speciální případ příčného rámu bez krajních sloupů, kde se tento rám ukládá na horizontální podpory. Typickým příkladem je stará hambálková vazba.
Kombinovaný systém
Vzniká kombinací výše uvedených systémů a při dobrém návrhu může zachovávat výhody každého z nich. Například lze ve velké části objektu využít příčných rámů nebo vazníků a pouze na určitých místech navrhnout konstrukci vaznicovou (podélný stěnový systém). Tím je možné zkombinovat rychlost výstavby (příčné rámy) a možnost navrhnout otevřený nepravidelný variabilní půdorys nebo vyřešit složitý tvar střešních rovin (vaznicová soustava).